Gramy od 2016 roku! Przyjdź i przeżyj swoją przygodę! Jesteśmy otwarci na każdego!
Zapraszamy na trening w każdy wtorek i czwartek o 20:30 Hala Sportowa SOSiR w Skoczowie, ul. Sportowa 6.
Zajęcia prowadzone są dla młodzieży (13+) oraz dorosłych.
Jednostka treningowa trwa 2h.
Obecnie sekcja liczy 8 zawodniczek i 20 zawodników
Prosimy o zabranie odpowiedniego stroju sportowego (koszulka i spodenki), wody, ręcznik oraz obuwia halowego (brak czarnej podeszwy) i jeśli posiada się, własną rakietkę (możemy wypożyczyć rakietę na czas gry).
ZAPRASZAMY na turniej badmintona
Zapisy e-mail: kkswisla@gmail.com do 20 października br.
Rozgrywki w kategorii:
- Gra podwójna kobiet …
OPŁATY I DOKUMENTY
STATUTOWA SKŁADKA ZAWODNICZA AMATORZY – 50 zł/mies. (płatna do 15 dnia każdego mies. - bez miesiąca lipiec)
Osoby z zewnątrz - jednorazowe wejście 10 zł
Prosimy o przelewanie należnych comiesięcznych składek na poniższe konto: 85 8126 0007 0000 8019 2000 0020 Bank Spółdzielczy w Skoczowie
Kobiecy Klub Sportowy “Wisła” w Skoczowie ul. Bielska 34 43-430 Skoczów
W rubryce “TYTUŁEM” prosimy wpisać: IMIĘ I NAZWISKO, SKŁADKA ZA MIESIĄC, badminton.
Turnieje gry podwójne i mieszane:
- Puchar Kaplicówki 17.06.2023 (Dz/K i Chł/M oraz Miksty) - udział bezpłatny - Turniej Mikołajkowy 02.12.2023 (K i M oraz Miksty) - wpisowe 20zł/os.
Badminton (kometka, wolant) – gra dla 2 lub 4 osób, polegająca na przebijaniu lotki nad siatką przy pomocy rakietki; gra rozgrywana jest na punkty (21 punktów w secie, dwa wygrane sety).
Gry uznawane za pierwowzór badmintona były znane pod wieloma różnymi nazwami prawie na wszystkich kontynentach wiele tysięcy lat temu. Ślady gier można znaleźć na rysunkach Azteków oraz rysunkach z VI wieku w Chinach. Natomiast gra o zasadach zbliżonych do obowiązujących w dzisiejszym badmintonie wzięła nazwę od posiadłości księcia Beaufort, siedziby noszącej nazwę Badminton, leżącej w Anglii niedaleko Bristolu. Około roku 1870 odbyła się tam pierwsza demonstracja gry, a po kilku latach przyjęto przepisy, w których do dziś pozostała niezmieniona długość i szerokość boiska oraz wysokość siatki.
Badminton włączono do programu na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku jako dyscyplinę medalową (w Seulu był tylko dyscypliną pokazową). W Polsce rozwój badmintona przypada na lata 70. XX wieku. Polski Związek Badmintona powstał 7 listopada 1977 r.
BADMINTON NA ŚWIECIE i POLSCE Obecnie badminton jest najszybszą grą na świecie. Rekord prędkości lotki to 421 km/h. Najlepszymi zawodnikami są reprezentanci Chin, Korei, Indonezji, Malezji oraz Danii. Polskimi najlepszymi zawodnikami są Nadia Zięba i Robert Mateusiak, którzy mają na swoim koncie srebrne medale ME (2010 Manchester, 2008 Herning) oraz zwycięstwo w prestiżowym turnieju Super Series w Hong Kongu w 2010 roku.
Gra w badmintona wymaga dużej sprawności fizycznej. Szczególnie potrzebne są zwinność i szybkość, ale także siła i wytrzymałość.
SKRÓCONE PRZEPISY GRY W BADMINTONA
RODZAJE GIER: Pojedyncza (singiel) mężczyzn. Pojedyncza kobiet. Podwójna (debel) mężczyzna. Podwójna kobiet. Mieszana (mikst).
BOISKO I JEGO WYPOSAŻENIE Boisko jest prostokątem o wymiarach 13,40m x 5,18m (singlowe) lub 13,40m x 6,10m (gry podwójne) - jak na rysunku. siatka wisi na wysokości 1,55m
PUNKTACJA Mecz trwa do dwóch wygranych setów do 21 pkt (należy osiągnąć przewagę dwóch punktów – np. 22:20) – zarówno gry pojedyncze jak i podwójne. Strona wygrywająca wymianę dodaje punkt do swojego wyniku. Strona wygrywa wymianę, gdy strona przeciwna popełnia błąd albo lotka przestaje być w grze dotykając podłoża w boisku strony przeciwnej. Jeżeli strony osiągną wynik 29:29 to seta wygrywa strona zdobywająca trzydziesty punkt. Strona wygrywająca seta pierwsza serwuje w następnym secie.
SERW Serwuje się tylko sposobem „z dołu” (trzonek rakiety jest skierowany w dół, moment odbicia lotki musi być poniżej pasa). Przy wykonywaniu serwu nie można „straszyć” przeciwnika. Serwy wykonuje się na skos – z prawego pola serwisowego przy parzystej ilości punktów, z lewego przy nieparzystej. Serwujący nie serwuje dopóki odbierający nie jest gotowy. W grach podwójnych serwować lub odbierać musi wyznaczona osoba. Serwuje ta osoba, która wygrała poprzednią wymianę lub wygrała losowanie (początek gry). BŁĘDY
Błędem jest, jeżeli:
Serw jest wykonany nieprawidłowo. Lotka:
zaczepia się na siatce i pozostaje zawieszona na jej górnym brzegu; po przelocie nad siatką zaczepia się na niej; jest odbita przez partnera odbierającego (przy serwie w grze podwójnej) upada poza liniami ograniczającymi boisko (aut) przelatuje przez lub pod siatką; nie przelatuje ponad siatką; dotyka sufitu lub ścian; dotyka zawodnika lub jego ubioru; dotyka każdego innego przedmiotu lub osoby spoza boiska; zostaje złapana i przytrzymana na rakiecie a następnie rzucona podczas wykonywania uderzenia; zostaje odbita kolejno dwukrotnie przez tego samego zawodnika. Jednakże lotka odbita głowicą i polem naciągu rakiety jednym uderzeniem nie jest błędem; zostaje odbita przez zawodnika, a bezpośrednio po nim przez jego partnera.
W grze zawodnik:
dotyka siatki lub jej podpór rakietą, ciałem lub ubiorem; wkracza na boisko przeciwnika rakietą lub ciałem ponad siatką oprócz tego, że uderzający może podążyć za lotką rakietą lub ciałem ponad siatką podczas uderzenia po odbiciu lotki po swojej stronie siatki; wkracza na boisko przeciwnika rakietą lub ciałem pod siatką przeszkadzając lub rozpraszając przeciwnika; lub przeszkadza przeciwnikowi tzn. uniemożliwia mu prawidłowe uderzenie lotki przelatującej nad siatką; rozmyślnie rozprasza przeciwnika krzycząc lub gestykulując.
Opracowano na podstawie Przepisów Badmintona na stronie Polskiego Związku Badmintona.