DEKALOG RODZICA PIŁKARKI

1. Zawsze wspieraj swoją córkę, zapewniaj ją, że wykonuje coś dobrego będąc po prostu częścią drużyny.

2. Nie usprawiedliwiaj ją jeżeli nie gra dobrze – zwykle jest tego jakiś powód. Zachęcaj ją, żeby ciężko trenowała i dawała z siebie wszystko.

3. Nie krytykuj trenerów. Pamiętaj, że trener jest dla zawodnika szefem, autorytetem, nauczycielem, itd. Jeżeli ciągle go krytykujesz, jak możesz spodziewać, że córka będzie go szanować i słuchać?

4. Bez znaczenia jest czy córka gra w pierwszym składzie czy nie, każda zawodniczka musi przestrzegać zasad odnoszących się do zachowania, żywienia, nauki, punktualności i dyscypliny. Piłka nożna to bardzo wymagający sport i trenerzy muszą dbać o to jak dziewczęta zachowują się poza boiskiem, żeby każdy mógł uzyskać jak najlepsze wyniki.

5. Wymagaj od córki dobrych ocen. Sprawdź ile godzin poświęca na naukę. To Rodzice uczą właściwego podejścia do obowiązków szkolnych. Dla piłkarki bardzo ważny jest rozwój intelektualny. Znajdź sposób na zmotywowanie córki. Wyeliminuj takie rzeczy które zabierają czas na naukę. Nie zabraniaj jej uprawiania sportu.

6. Nie krytykuj inne zawodniczki z powodu antypatii do ich rodziców. Nie próbuj zastępczo żyć życiem twojej córki. Piłka nożna to gra dla młodych – niech oni w nią grają. Nie pokazuj złości ani zazdrości koleżanek córki z powodu ich sukcesów (więcej bramek, miejsce w pierwszym składzie, pochwała trenera). Tego rodzaju zawiści przechodzą na córkę i mogą zniszczyć drużynę.

7. Nie wymądrzaj się. Trenerzy pracują z zawodniczkami przez cały rok i dobrze wiedzą co każde potrafi lub nie. Trenerzy znają ich mocne i słabe strony. Jako kibic, na meczu jak najbardziej wspieraj drużynę ale nie bądź agresywny ani arogancki w stosunku do graczy, przeciwników, sędziów i trenerów.

8. Domagaj się od córki godnego sportowego zachowania na boisku ale i poza nim. Wymagaj szacunku dla drużyny i jej zasad, przeciwnika, trenerów oraz sędziów. Nie pozwól, żeby córka przez jakieś niestosowne gesty lub incydenty, które mogą jej przynieść wstyd, naraziła na szwank dobre imię rodziców i Klubu. Szacunek dla siebie zaczyna się od samoopanowania.

9. Zachęcaj córkę, żeby poprawiła swoją samoocenę i wiarę w siebie. Nie wolno porównywać córki z innymi członkami rodziny którzy kiedyś grali. Każde dziecko jest inne. Nie oczekuj, że ona będzie miała takie osiągnięcia jak starszy brat lub córka.

10. Zachęcaj córkę, żeby powodem do gry była pasja do piłki nożnej. To nastawienie łagodzi presję na dziecko. Inna motywacja może być przyczyną samolubnej gry. Zachęcaj córkę do gry zespołowej! Nieegoistyczny i pracowity sportowiec zwykle osiąga więcej.

RODZICU OBEJRZYJ I ZASTANÓW SIĘ!