Historia

Na początku był‚ parkiet …

futsal grupa

Historia kobiecej piłki w Skoczowie sięga roku 2007, chociaż kobiety trenować zaczęły już roku wcześniej. Nie było jednak zbyt szerokiego składu, toteż trenując dobierano kolejne zawodniczki i w ten sposób kompletowano drużynę. W 2007 roku skromna kadra była już na tyle przygotowana, że można było wystawić 7-osobową drużynę. Startowano zatem w turniejach, co powodowało, że dziewczęta ogrywały się coraz bardziej. Zespół występował wówczas pod szyldem Liceum Ogólnokształcącego w Skoczowie, gdzie przewodniczącym Rady Rodziców był Andrzej Fajer bezpośrednio sprawujący opiekę nad drużyną dziewcząt. Pierwszym trenerem skoczowskich piłkarek został Czesław Korzec. Naszym pierwszym sukcesem było zajęcie IV miejsca w Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt – Women Ecoren Cup 10.02.2008. Nasze zawodniczki otrzymały również powołania do Reprezentacji Śląska U16 – Sonia Fajer, Anna Korzec oraz Krystyna Kuśnierz.

W 2008 roku mając stabilny lecz niewielki skład, zrobiliśmy dziewczętom na Dzień Kobiet prezent – dnia 7 marca zawiązaliśmy klub. Pierwszym prezesem został Andrzej Fajer.

BARWY KLUBU: niebiesko-czerwono-żółte

I liga Polskiej Ligi Futsalu kobiet

W sezonie 2008/2009 roku “Wisełki” wystartowały w I lidze futsalu kobiet (najwyższy poziom rozgrywek w kraju w tamtym czasie). Wisła jednak była outsiderem w siedmio-zespołowej grupie. Dziewczyny grały z zespołami, których piłkarki występowały na boiskach trawiastych. Były to m.in. pierwszoligowe drużyny z Katowic i Częstochowy. Typowo futsalową drużyną w tej grupie były “Piąteczki Gliwickie”. Ekipa ze Skoczowa przegrywała wysoko, kilkunastoma bramkami. Dziewczęta jednak się nie poddawały. Czyniąc postępy strzelały więcej bramek ale co najważniejsze traciły ich coraz mniej. Doszło do tego, że w końcówce rozgrywek ligowych odnieśliśmy pierwsze zwycięstwo nad “Piąteczkami” z Gliwic wygrywając 8:6!

II liga kobiet

W sezonie 2009/2010 roku zgłosiliśmy drużynę do rozgrywek na boiskach trawiastych, którą poprowadził Czesław Korzec – debiut KKS-u na trawie. Wystartowaliśmy w II lidze gr. śląskiej. “Wisełki” rozpoczęły od inaugurującego meczu z rezerwami 1.FC Katowice w którym rozgromiły przed własną publicznością aż 7:1 drużynę gości. Swój najlepszy mecz dziewczęta zagrały wiosną, który zremisowały z liderem TS Mitech Żywiec 4:4! Zostały jedyną drużyną która “wyrwała” jakiekolwiek punkty tej ekipie. W całym sezonie “Wisełki” zdobyły 42 pkt. odnosząc 13 zwycięstw, 2 remisy i 8 porażek. Taki wynik uplasował nasze dziewczyny na 4 miejscu, dając tym samym możliwość grania w zreformowanej II lidze i ochronę przed spadkiem do III ligi.

W sezonie 2010/2011 w nowej II lidze kobiet gr. śląskiej, “Wisełki” zajęły 8 lokatę. Nie był to najlepszy sezon gdyż zakończył się on 6 zwycięstwami, 2 remisami i aż 10 porażkami. Był to ostatni sezon “Wisełek” w lidze, ponieważ zespół z przyczyny braku zawodniczek wycofał się z rozgrywek i nie uczestniczył on w sezonach 2011/2012 i 2012/2013. Kontynuacja w rozgrywkach nie była możliwa, ponieważ nie prowadzono szkolenia w grupach młodzieżowych – Klub posiadał tylko zespół seniorski. Powołanie do Reprezentacji Polski w futsalu otrzymała Katarzyna Moskała. Tak skończyła się historia piłkarek z roczników 85′ – 93′, grających w Skoczowie.

III liga kobiet

Zespół został reaktywowany 1 stycznia 2013 roku. “Wisełki” ponownie wyszły na boiska trawiaste po 2-letniej przerwie, ale tym razem musiały rozpocząć od III ligi kobiet gr. śląskiej. Swój pierwszy start pod wodzą nowego trenera – Sonii Fajer i Tomasza Zgliczyńskiego oraz nową kapitanką – Dorotą Orszulik dziewczyny zaliczyły w sezonie 2013/14. Młody i niedoświadczony zespół stawiał swoje pierwsze kroki. Nasze zawodniczki zajęły ostatnie miejsce w tabeli z 3 punktami.

W kolejnym sezonie 2014/15 zespół poczynił znaczne postępy – KKS “Wisła” zakończyła rywalizację na 9 miejscu z 19 punktami. Do sezonu rozgrywkowego 2015/16 zgłosiło się w woj. śląskim aż 20 ekip – to spowodowało, że III liga kobiet gr. śląska została podzielona na dwie grupy, a o awansie decydowały baraże pomiędzy dwoma najlepszymi zespołami z każdej grupy.

Sezon 2015/2016 “Wisełki” zakończyły na 4 miejscu, wielokrotnie ocierając o podium i możliwość awansu do II ligi. Ostatecznie zdobyły – 12 zwycięstw – 1 remis – 5 porażek, 37 punktów – 88 goli zdobytych i 23 straconych. To najlepszy wynik po reaktywacji Klubu. Bardzo ciekawym i widowiskowym spotkaniem był mecz z BTS Rekord, gdzie nasze zawodniczki pokonały przed własną publicznością przeciwniczki 8:0! Zespół był wzmocniony zawodniczkami ze Słowacji, a najlepsza z nich Maria Mihaldova zdobyła 23 bramki. Również w tym sezonie powstały kolejne grupy wiekowe – Młodziczki U13 oraz Orliczki U10, które w przyszłości mają wzmacniać pierwszy zespół. KKS “Wisła” Skoczów ponownie zaczęła się liczyć w kobiecym futbolu. Warto dodać, że powołanie do Reprezentacji Śląska U16 otrzymała Weronika Iskrzycka.

Sezon 2016/2017 niestety dla pierwszego zespołu nie był pomyślny, dziewczęta odmłodzonym zespołem uplasowały się na 18 miejscu. Należy podkreślić, że w lidze brało udział 20 zespołów. Zawodniczki nie wytrzymały ekstraligowego tempa i rozgrywania spotkań co 3-4 dni, średnia wieku w zespole wynosiła 15 lat. W sezonie 2017/2018 zespół seniorski z braku zawodniczek – braku wymiany pokoleniowej nie wystąpił w rozgrywkach. To był koniec zmagań “Wisełek” w III lidze.

Śląska Liga Młodziczek U13 / Śląska Liga Juniorek Młodszych U16

IMG_3097

Sezon 2017/2018 był pod znakiem młodzieży – była to nadzieja na odrodzenie się Klubu i budowanie solidnych fundamentów pod powrót do elity piłkarskiej na szczeblu makroregionalnym/centralnym. Po dwukrotnym wypaleniu się zespołu seniorskiego z powodu braków kadrowych, Zarząd podjął decyzję o zmianach w szkoleniu, a trener Sonia Gustowska podjęła się budowy od początku fundamentów, które mają zaowocować w kolejnych latach. Ustalono cele sportowe i szkoleniowe, które zostały podyktowane nową filozofią Klubu. Dziewczęta z grupy młodziczek U13 zadebiutowały w rozgrywkach zajmując pierwsze miejsce i tym samym zdobywając tytuł Mistrzostwa Śląska. Bilans na koniec rozgrywek to 10 zwycięstw – 2 remisy – 3 porażki, 32 punkty – 32 gole zdobyte i 10 straconych. Należy dodać, że identyczny bilans miał zespół z Żywca, który w bezpośrednim starciu dwa razy remisował z “Wisełkami” (0:0 oraz 1:1), dopiero weryfikacja spotkań przez ŚlZPN rozstrzygnęła o mistrzostwie.

Powoli i sukcesywnie nasza młodzież przebijała się w środowisku piłkarskim. Zawodniczki z rocznika 2004-2005 wzięły udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu, zajmując w eliminacjach wojewódzkich 3 miejsce (półfinały). Zawodniczki U14 w lutym 2018 zajęły 2 miejsce w Krakowie w V Walentynkowym Turnieju U14 na 8 zespołów. Powstawały kolejne grupy treningowe w poszczególnych kategoriach wiekowych.

W sezonie 2018/2019 dziewczęta zadebiutowały w rozgrywkach Śląskiej Ligi Juniorek Młodszych U16 zdobywając Wicemistrzostwo Śląska. Równolegle kolejny nabór roczników do grup U11 i U13 rywalizował w Śląskiej Lidze Młodziczek, gdzie nabywał doświadczenia pod wodzą trenera Krzysztofa Pajonka. Na kolejnych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Futsalu do lat 14 dziewczęta ponownie zawalczyły zajmując w ćwierćfinałach 4 lokatę. Młodzież rozwija się z każdym sezonem – apetyt rośnie. Powołanie do Reprezentacji Śląska U14 otrzymała Kornelia Małyjurek.

Sezon 2019/2020 to niestety rozwój epidemii w kraju, czego następstwem było anulowanie wszystkich rozgrywek. “Wisełki” musiały cierpliwie trenować w domu, a na boisku w małych grupach. Zanim dziewczęta zostały zmuszone do przerwania treningów, rozegrano rundę jesienną 2019, gdzie udało się odtworzyć I zespół seniorek – miał on swoje wzloty i upadki, był to też mały sukces bo po raz pierwszy składał się on wyłącznie z wychowanek Klubu. Zespoły młodzieżowe nabywały doświadczenia i plasowały się w połowie tabeli swoich rozgrywek. Zawodniczki wystartowały też po raz pierwszy w styczniu 2020 w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu U16 i tutaj pokazały się z całkiem dobrej strony dorównując znacznie silniejszym zespołom – był to znak dla sztabu szkoleniowego, że kolejne tego typu imprezy jak Puchar Polski czy MMP mogą przynieść pierwsze sukcesy. Po raz pierwszy wychowanki pojechały na Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet w Głuchołazach, gdzie oba zespoły zaprezentowały się świetnie zajmując II i IV lokatę. W tym sezonie nasz Klub przystąpił do programu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Certyfikowanej Szkółki Piłkarskiej, gdzie jako jedyny kobiecy klub na południu województwa śląskiego otrzymał certyfikację świadczącą o wysokim szkoleniu piłkarskim dzieci i młodzieży (brązową gwiazdkę).

Sezon 2020/2021 zawodniczki wystartowały wyłącznie w Śląskiej Lidze Młodziczek, ze względu na ograniczenia sanitarne. Po rundzie jesiennej młodziczki zajmowały 7 miejsce, a współpracę z zespołem zakończył dotychczasowy trener. Nasze 4 zawodniczki zaczęły otrzymywać regularne powołania na Kadrę Podokręgu Skoczów w kat. U13. W rundzie wiosennej “Wisełki” wystąpiły pod wodzą nowej trenerki Klaudii Bogackiej. Zawodniczki zdobył 23 bramki i uplasowały się na 5 miejscu na 12 zespołów.

W sezonie 2021/2022 wystartowaliśmy w rozgrywkach Śląskiej Ligi Młodziczek. Dziewczęta świetnie radziły sobie przez cały sezon, a w szczególności pod jego koniec gdzie “wyrwały” punkty liderowi remisując 2:2 z KKS Czarni Sosnowiec, a także wygrywając z trzecią drużyną Skrą Częstochową 7:3! Zdobyły 47 bramek w 24 spotkaniach i zajęły 6 miejsce na 14 zespołów. Po raz pierwszy zagraliśmy w Śląskiej Lidze Trampkarek. Była to zmieniona formuła rozgrywek, która ograniczyła liczbę roczników grających z trzech na dwa. Z pewnością warty zapamiętania będzie mecz z KKS Czarni Sosnowiec, wygrany przed własną publicznością 6:5! Gdyby dziewczęta zremisowały swój ostatni mecz z Polonią Tychy to stanęły by na podium Śląskiej Ligi Trampkarek. “Wisełki” zdobyły 48 bramek w 13 spotkaniach i zajęły 4 miejsce w tabeli ligowej. Nawiązaliśmy współprace z 14-krotnym Mistrzem Polski – KKS Czarni Sosnowiec. Zostaliśmy klubem partnerskim, aby nasze wychowanki mogły kontynuować i rozwijać się na poziomie centralnym.

Sezon 2022/2023 był dla naszych zespołów młodzieżowych bardzo trudny. Wymiana roczników, przyjście do klubu całkiem nowych zawodniczek – przełożyło się to na wyniki sportowe. Dziewczęta zgrywały się ze sobą i doskonaliły swoje umiejętności, następował ich rozwój indywidualny. Odnoszenie sukcesów zespołowych zeszło na drugi plan. Postawiliśmy na szkolenie, które przynosiło efekty. 11 naszych zawodniczek otrzymało powołania na konsultacje kadry Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Chorzowie. Trenerem Kadry Podokręgu Skoczów dziewcząt U10 i U12 została Sonia Gustowska, na co dzień odpowiadająca za szkolenie w naszym klubie. Do kadry Podokręgu Skoczów otrzymało powołania 8 naszych zawodniczek w kat. U12 i 4 w kat. U10. Młodziczki rozpoczęły sezon w 5 osób, a zakończyły go jako zespół 14 osobowy. Zajęły 10 miejsce na 14 zespołów w lidze wojewódzkiej, zdobywając 44 bramki. Trampkarki U15 w Śląskiej Lidze Trampkarek pod wodzą trener Klaudii Bogackiej uplasowały się na 8 miejscu zdobywając 36 bramek.

W sezonie 2023/2024 rywalizować będziemy trzema zespołami dziecięco-młodzieżowymi. Najmłodsze zawodniczki naszej Akademii Piłkarskiej U10, będą grały w Lidze Żaków Podokręgu Skoczów. Młodziczki U13 wystąpią w Śląskiej Lidze Młodziczek, a Juniorki U16 w Śląskiej Lidze Juniorek Młodszych.

IV liga kobiet

Sezon 2018/2019 to start pierwszego zespołu w IV lidze śląskiej kobiet. Po raz trzeci zawodniczki musiały rozpocząć zmagania od najniższej ligi w kraju. Sezon miał swoje miłe chwile, gdzie w derbach powiatu pokonaliśmy KS Kuźnię Ustroń 2:1. Ostatecznie uplasowaliśmy się na ostatnim miejscu. 

W sezonie 2019/2020 zespół zasiliły zawodniczki – wychowanki, które znacząco wpłynęły na poprawę gry I zespołu i dały nadzieję na odbudowanie zespołu seniorskiego, chodź grały w nim w większości juniorki. Kolejny raz w derbach powiatu to Skoczowianki okazały się lepsze pokonując na własnym terenie Ustroń 1:0. Niestety epidemia pokrzyżowała życie codzienne i cały sezon został anulowany, a zawodniczki “Wisły” musiały czekać na nowy sezon.

Sezon 2020/2021 w IV lidze przyniósł reformę i podział na dwie grupy rozgrywkowe (4 ostatnie zespoły z najgorszym wynikiem miały spaść do V ligi). Byłe zespoły III ligi znalazły się w większości w grupie “Wisełek”, a dziewczęta musiały mierzyć się z bardziej doświadczonymi i lepszymi zespołami pod względem fizycznym i piłkarskim, jak choćby z byłym ekstraligowcem – Żywcem. W grupie znajdowało się 8 zespołów z czego tylko nasz Klub i zawodniczki LKS Bestwiny stanowiły byłą IV ligę. Zespół nasz ostatecznie zajął 7 lokatę, a do zapowiadanej reformy nie doszło.

Sezonu 2021/2022 oraz 2022/2023 w IV lidze nie dokończyliśmy. W obu zmuszeni byliśmy wycofać się po rundzie jesiennej. Braki kadrowe spowodowane wyjazdami zawodniczek za pracą i studiami spowodowały, że życie prywatne pokrzyżowały ambitne plany sportowe. Dziewczętom szło bardzo dobrze – po rundzie jesiennej zajmowały 4 lokatę, która umożliwiała grę w IV lidze. Zdobyły 21 bramek w 6 spotkaniach. Taka sytuacja spowodowała, że zarząd klubu musiał przemyśleć dalsze losy zespołu seniorskiego.

W sezonie 2023/2024 zawodniczki “Wisły” wystartują w rozgrywkach seniorskich z ambitnym założeniem, zbudowania solidnej drużyny. Podjęto kroki w pozyskaniu strategicznego sponsora, by stworzyć seniorkom warunki finansowe. Zespół poprowadzi duet trenerski – Sonia Gustowska i Krzysztof Zuber. Postawiono przed sztabem i zawodniczkami cel długoterminowy – zespół ma grać na poziomie makroregionalnym – III liga.

II liga Polskiej Ligi Futsalu kobiet

W sezonie 2020/2021 postanowiliśmy wystartować w rozgrywkach futsalowych, mając uzdolnioną młodzież spróbowaliśmy swych sił w odmianie halowej piłki nożnej. Zespół został zgłoszony do rozgrywek pucharowych. Podopieczne Sonii Gustowskiej zaskoczyły i wywalczyły Puchar Polski Kobiet w Futsalu na szczeblu ŚlZPN, jednocześnie zapewniając sobie grę na poziomie centralnym z najlepszymi zespołami w kraju dołączając do grona 16 mistrzów wojewódzkich, którzy zmierzyli się z zespołami I ligi i ekstraligi futsalu kobiet. W finale nasze 15-latki pokonały zespół AP Tygryski Świętochłowice 6:3!

Sezon 2021/2022 to start w rozgrywkach ligowych, gdzie w debiucie uplasowaliśmy się na podium – III miejsce. Niewiele brakło, by zająć drugie miejsce, dziewczęta walczyły do końca sezonu. Zdobyliśmy 64 bramki w 9 spotkaniach. Był to sygnał do zawiązania regularnej drużyny futsalowej i chęci powrotu na poziom centralny. Postanowiliśmy regularnie brać udział w rozgrywkach Pucharu Polski i ligowych.

W sezonie 2022/2023 wzmocniliśmy zespół zawodniczkami doświadczonymi futsalowo. W rozgrywkach pucharowych zajęliśmy III miejsce na szczeblu ŚlZPN, pokonując w turnieju finałowym KP Wartę Zawiercie w rzutach karnych! Najlepszą bramkarką turnieju finałowego okazała się nasza zawodniczka – Weronika Salamon. Chodź sezon ligowy rozpoczęliśmy od porażki, to kolejnych spotkań nie przegraliśmy. Dziewczęta zdobyły 21 bramek w 4 spotkaniach. W ostatnim decydującym meczu z UKKS Istebną o bezpośrednim awansie do I ligi, zremisowaliśmy 5:5. Dzięki ogromnemu poświęceniu naszej bramkarki Weroniki Salamon oraz świetnej dyspozycji strzeleckiej Wiktorii Kozieł i Anny Ponikiewskiej, zostaliśmy Wicemistrzem II ligi PLF kobiet. Szczęśliwie się złożyło, że drugie miejsce dało nam upragniony awans do I ligi Polskiej Ligi Futsalu kobiet – po 15 latach wracamy do korzeni na poziom centralny.

Zapraszamy do zapoznania się z sukcesami Klubu -> kliknij!

 

P