Badania lekarskie

 

Rodzice nowych zawodniczek (niepełnoletnich) zobowiązani są dostarczyć aktualne badanie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach sportowych KKS “Wisła” Skoczów.

Badania dopuszczające zawodniczkę do rozgrywek odbywać się będą raz w roku w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej AGAPE-MED sp. z o. o. w Skoczowie przy ul. Gustawa Morcinka 16B.

Zawodniczki po ukończeniu 23 roku życia podpisują oświadczenie o swoim stanie zdrowia.

Wszystkie zawodniczki powyżej 15 roku życia zobowiązane są do wykonania badań krwi (morfologia podstawowa, glukoza oraz mikroelementy: potas, magnez, sód, żelazo) oraz moczu – zgodnie z rekomendacją Polskiego Związku Piłki Nożnej (zawodniczki uprawiające sport o średniej, wysokiej intensywności 3 i więcej razy w tygodniu) i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dziennik Ustaw: Dz.U.2019.395/396/397; Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.). Skierowania na badania w ramach NFZ wydaje lekarz POZ (na podstawie intensywnej aktywności fizycznej i zwiększonym poborze energii przez organizm).

MORFOLOGIA czyli podstawowe badanie krwi, które powinien raz na jakiś czas wykonywać każdy człowiek – bez względu na wiek czy płeć. Morfologia krwi pokazuje najwięcej informacji o stanie naszego organizmu, pozwala wykryć infekcje, zapalenia, alergie, nadmiar lub niedobór pierwiastków czy niedokrwistość. Analizując krew sportowców, szczególną ocenę zwraca się na poziom hemoglobiny i hematokrytu.

STĘŻENIE GLUKOZY WE KRWI ponieważ cukier w dużym stopniu wpływa na parametry wysiłkowe, będąc tzw. paliwem energetycznym, ocena jego stężenia w organizmie jest bardzo ważna. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom glukozy we krwi stanowi znaczne ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

POTAS jest odpowiedzialny za przekazywanie impulsów do mięśni, wspierając ich regenerację. Jego niedobory w organizmie mogą skutkować bolesnymi skurczami, uniemożliwiającymi uprawianie aktywności fizycznej.

MAGNEZ pozwala na ocenę prawidłowości, nadmiaru lub niedoboru magnezu w organizmie. Jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla sportowców, szczególnie tych uprawiających sport wytrzymałościowy.

SÓD odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Jego niedobór lub nadmiar w organizmie może być wskazówką dla sportowców przy przyjmowaniu elektrolitów i soli mineralnych.

ŻELAZO jest niezwykle istotnym badaniem dla sportowców, ponieważ podczas wysiłku fizycznego, żelazo produkuje hemoglobinę transportującą tlen w organizmie. Jego niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia w szczególności u dziewcząt i kobiet.

BADANIE MOCZU pozwala na wykrycie nieprawidłowości w nerkach, drogach moczowych i schorzeniach układu moczowego. Ponieważ podczas intensywnego wysiłku fizycznego, nerki zostają dość mocno obciążone, to właśnie badanie stanowi bardzo ważny element diagnostyki sportowca.

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wskazuje, że zmianie ulegał zakres wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich, obejmujących badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne wykonywane w stosunku do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, w związku z orzekaniem o zdolności do uprawiania danego sportu.

Zgodnie z tym rozporządzeniem badania ogólne, specjalistyczne i diagnostyczne obejmują: badania antropometryczne, badania laboratoryjne czyli badanie ogólne moczu, morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i oznaczenie stężenia glukozy w surowicy krwi, inne badania diagnostyczne, takie jak badanie elektrokardiograficzne 12-odprowadzeniowe z opisem oraz badanie spirometryczne.

Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
Rozporządzenie
zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
Rozporządzenie
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
Rozporządzenie
zmieniające rozporządzenie w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń
KOMUNIKAT

P